Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 december 2016
EFVA ATTLING, ring, Fati Amour, sterlingsilver, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g originaletui, påse.
ENSTENSRING, 18K roséguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca gråbrun/P1, Shalin, stl 19,00 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25+ mm, vikt 6,7 g.
RING, 14K guld, 4 ovalslipade granater, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g, nagg på fasetterade kanter.
RING, 14K guld, 3 safirer, 3 rubiner, stl 16,75 mm, vikt 6,1g. 2 ovalslipade rubiner, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g, nagg, håligheter och mindre skador på fasetterade kanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TW/VS, Örns Juvelateljé Gäteborg 1979, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
PAGODRING, 18K guld, flerfärgade stenar, bla safir och rubin, olika slipningar, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
RING/HÄNGE, 22K guld, ovalslipade lapis lazuli och turkos skiva, dubbelsidig, stl 17,50 mm, höjd 3,3 cm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, 21 runda cabuchonslipade turkoser, stl 15,50+ mm, vikt 4,5 g, några tukoser med skador, och en 1 grön sten.
RING, 18K guld, 1 ovalslipad ametist, stl 16,00 mm, vikt 6,2 g, ametist ngt lös i fattning.