Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,0 g, inga snurrebussar.
HÄNGE, 18K vitguld, 16 färgbehandlade blå briljanter ca 0,16 ctv, ca SI, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TCr/VS, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter, varav 1 gammalslipad, 1,48 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/SI, Stockholm, 1980, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, 1 gammalslipad diamant med skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,69 ct, ca TW(F-G)/VVS -VS1, stl 17,00 mm, vikt 2,9 g, natural på rondisten.
TIFFANY & CO., brosch, 18K guld, 8 odlade pärlor ca 5,3 mm, 32 rund fasetterade safirer, signerad, längd 3,4 cm, vikt 7,4 g, några safirer med skador, inneslutningar som når ytan samt nagg.
STIGBERT, ring, 18K guld, 2 voluter, 1 ovalslipad ametist, retro, för Engelbert, Stockholm, 1950, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g, gravyr, smärre nagg, skadad kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F-G)/VVS-VS1, stl 16,50+mm, vikt 2,4 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K, guld, 2 smaragder ca 0,12 ctv, 19 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-TCa/P, vikt 3,7 g, stl 17,5 mm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca W-TCr(H-I)/VS, Göteborg, 1972, stl 17,25+, vikt 2,4 g, natural på rondist.
RING, 14K guld, 59 baguette- och 86 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, stl 18 mm, vikt 10,7 g.