Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2016
BÄGARE, silver, putsad yta, CG Hallberg, Stockholm, 1917, höjd 9,4 cm, 67,4 g.
Visa varaSilver Matsilver
MATSKEDAR, 2 st, silver,1a: fiolskaft möjligen Anders Hjulström, Köping, 1796, 2a: svensk spets, Sven Pihlgren, Jönköping, 1804, längd 21,4 cm, vikt 91,3 g, graverad ägarmonogram, skålar något slitna/tunna på högerkant, repor, slitage pga ålder.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW/VS, droppformade safirer, stift, höjd 4,8 cm, vikt 8,9 g, en diamant skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 4,70 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade akvamariner ca 8,0 ctv, 34 briljantslipde diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 3,5 cm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, peridoter ca 8,30 ctv, ametister ca 6,0 ct, odlade pärlor ca 7,25 -8 mm, stift, höjd 5,4 cm, vikt 13,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 9,6 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm+, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 6,60 ct. 2 briljanter ca 0,07 ctv, krokar med stopp, höjd 1,9 cm, vikt 4,1 g.
KEDJA, 18K guld, rektangulärt lås med blå emalj, 1800-tal, längd 55,0 cm, vikt 5,7 g, lagning, länk trasig, behöver repareras.
BROSCH, 18K guld/platina, 1 gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr(I)/SI, 6 gammalslipade diamanter, varav 1 rosenslipad, ca 0,05 ctv, 1910-tal, längd 3,8 cm, vikt 3,1 g.
BARNSKALLRA/VISSELPIPA, silver, i form av en snäcka med rocaille dekor, handtag i ben, 5 bjällror, nyrokoko, otydlig mästar stämpel, Stockholm, 1859, höjd 13,0 cm, vikt 28,0 g, handtag ngt löst, bucklor, slitage pga ålder.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K, vitguld, briljant 0,25 ctv W/VS, 18 briljanter ca 0,50 ct ca TCR/P, vikt 43.5 g
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter, ca 1,25 ctv, ca TW(G)/P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g,
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter, ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,00+, vikt 6,3 g.