Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2016
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Square Modified Brilliant 1,00 ct, F(TW)/VS1, GIA Grading Report 15669573, stl 16,5 + mm, vikt 4,2 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, LAPPONIA, sterlingsilver, akryl, Microns, design år 1970, stl 16 mm, vikt 9,5 g, skev skena, nagg och slitage.
ALTON, hänge/kedja, silver, bergkristall, längd 6,5 cm, kedjans längd 70 cm, Falköping 1972, vikt totalt 39,6 g, etui och kvitto medföljer.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, cabochonslipad rökkvarts nr 453, längd 2,7 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 5,5 g.
GAUDY, alliansring, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, Stockholm 2004, vikt 8,1 g, röd skinnpåse.
STIGBERT, collier, silver, löv och stavlänk, för Engelbert, Stockholm, 1954, längd 41,0 cm, vikt 23,9 g.
GAUDY, örhängen, platina/18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 2,7 g, en snurrebuss saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, Örns Juvelatelje, Göteborg 1981, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g
COLLIER, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 44 cm, vikt 36,2 g
SANDBERG, örhängen, silver/18K guld, Falköping, vikt 8,1 g, stift, snurrebussar ej original
CARTIER, ring, LOVE RING, 18k vitguld, nr RP 4468, stl 59 (18,75 mm), vikt 6,7 g, certifikat från Nice år 2011, box, ytterkartong.
RING/ARMBAND, 18K guld/vitguld, utfällbar, ringstorlek justerbar, armband inner diameter 7,3 cm vikt 10,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, Serpentin, nr 2/50, 32 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enlig gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Stockholm 1994, vikt 8,6 g, en diamant är skadad.
ARMRING, 18K guld, Guldsmycket Engström & Co, Stockholm 1961, stl 20 cm, vikt 11,3 g
HÄNGE/KEDJA, lackerat brons, Jorma Laine, Finland, 1960/70-tal, längd hänge 9,0 cm, längd kedja, 64,0 cm, vikt 43,2 g.
COLLIER, lackerat brons, ej signerad, troligen Kalevala, Finland, längd hänge 7,5 cm, längd kedja 66,7 cm, vikt 35,8 g.