Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2016
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, Love, arbetad yta, design Charlotte Lynggaa stift, vikt 6,3 g, etui.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, 18K guld, nr 1502, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt totalt 11,5 g.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld, nr 1502, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,8 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 8,70 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, påhängsdel, vikt 5,2 g.
LAPPONIA, ring, lackerat brons, Klimm, Björn Weckström, formgiven 1971, stl 17,00 mm, vikt 14,2 g, påse, små repor.
LAPPONIA, collier, lackerat brons, Daytona, Björn Weckström, formgiven 1971, längd hänge 5,5 cm, längd kedja 56,0 cm, vikt 55,1 g, påse.
COLLIER, sterlingsilver, abstrakta blommor, Theresia Hvorslev, Mema, Lidköping, 1973, längd 42,0 cm, vikt 102,9 g.
ARMRING, sterlingsilver, abstrakt blomma, Theresia Hvorslev, Mema, Lidköping, 1974, inner diameter 6,2 cm, vikt 45,0 g.
RING, sterlingsilver, abstrakt blomma, Theresia Hvorslev, Mema, Lidköping, 1974, storlek justerbar, vikt 18,6.
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, abstrakta blommor, Theresia Hvorslev, Mema, Lidköping, 1974, längd 2,2 cm, vikt 11,5 g, stift.
ALTON, ring, silver, rund fasetterad bergskristall, Falköping, 1967, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, genombruten dekor, Eino Westerback, Helsingfors, 1971, inner diameter 6,6 cm, vikt 23,3 g.
RING, sterlingsilver, kula med genombruten dekor, Eino Westerback, Helsingfors, 1971, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, liten buckla
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, kula med genombruten dekor, Eino Wetserback, Helsingfors, 1971, längd 2,5 cm, vikt 3,4 g, krokar.
ARMRING, silver, sockertoppslipad blå glas, Martin Öhman, Lycksele, 1959, inner diamater 7,0 cm, vikt 13,5 g.
LAPPONIA, örhängen,1 par, Mini Serengeti, sterlingsilver, ebenholz, Zoltan Popovits, Helsingfors, 1986, längd 1,8 cm, vikt 5,2g, stift, bruksslitage.
LAPPONIA, collier, Serengeti, sterlingsilver, ebenholz, Zoltan Popovits, Helsingfors, 1985, längd 44,9 cm, vikt 13,7 g, bruksslitage.
LAPPONIA, ring, Serengeti, sterlingsilver, ebenholz, Zoltan Popovits, Helsingfors, 1986, stl 21,00 mm, vikt 13,6g, bruksslitage.
ARMBAND, silver, bergskristall, pyramid, Jorma Laine, Åbo, 1973, längd 18,0 cm, vikt 78,6 g.