Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2016
ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, 6 runda cabuchonslipade granater, Michelsen, Stockholm, 1959, inner diameter 6,2 cm, vikt 27,7 g.
ARMRING, sterlingsilver, 1 oval cabuchonslipad tigeröga, svenska importstämplar, omkring 1965, inner diamater 6,8 cm, vikt 17,1 g, gravyr.
ALTON, armring, silver, rund fasetterad bergskristall, Falköping, 1967, inner diamater 6,1 cm, vikt 21,7 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm, 1959, inner diameter 7,3 cm, vikt 22,3 g, smärre bruksslitage.
STIGBERT, ring, silver, rund cabuchon glas, för Engelbert, Stockholm, 1966, stl 17,75 mm, vikt 9,8g, bruksslitage.
ISAAC COHEN, ring, silver, rund fasetterad bergskristall, signerad, Stockholm, 1964, stl 18,00 mm, vikt 7,1 g.
GEORGE JENSEN, sterling silver, bitvis förgylld, stl 16,25 mm, vikt 15,3 g, 307, Aneette Krean, troligen strax efter 1945.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, silver, Stockholm 1976, 2,4 x 1,6 cm, vikt 36 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, Stockholm år 2000, vikt 6,2 g.
LAPPONIA, hänge/kedja, Springfield, lackerat brons, Björn Weckström, Finland, ca 1970-tal , längd 66 cm, vikt 61,4 g.
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VVS, stl 17,25 mm, Stockholm 2003, vikt 8,4 g.
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K vitguld 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, Stockholm 2004, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,08 ct, ca TW/VS, ormlänk, längd 42 cm, Ateljé Guld Bros, Stockholm 2002, vikt 17 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 5,0 g.