Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
GUSTAF MÖLLENBORG, hänge/kedja, 18K guld, orientaliska halvpärlor, medaljong, Stockholm 1875, vikt 19,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7-7,5 mm, lås i 18K guld, safir 0,59 ct diamanter 0,04 ctv, 3 rondeller i 18K guld briljanter 3 x 0,17 ct.
RING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/SI2-P1, 2 granater, 40 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,2 g, 3 diamanter med nagg.
RING, 18K guld/vitguld, kunzit ca 11,00 ct, 80 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, öppningsbar skena, vikt 18,5 g, 4 diamanter med mindre skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,5 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W(H)/SI, stift/clips, vikt 13,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Hellströms, Stockholm 1996, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K vitguld, 21 diamanter ca 0,96 ctv (5 prinsesslipade ca 0,11 ct/st, 6 baguetteslipade ca 0,04 ct/st och 10 briljantslipade ca 0,017 ct/st), ca W/VS, 2 stenar skadade, stl 17 mm, vikt 9,0 g.
BROSCH, 18K guld, troligen syntetiska rubiner, 10 rosenslipade diamanter ca 0,11 ctv, vikt 15,9 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rhodolitgranater, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 4 cm, vikt 9,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,0 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16-19 cm, vikt 2,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 38-42 cm, vikt 2,7 g.