Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2016
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, TW/VS, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct enl gravyr, ca W(H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, platina, 1 mediumslipad diamant 0,66 ct, enligt gravyr, ca TW(G)/VS, CG Hallberg 1950, stl 14,50mm, vikt 1,8g, slitna klor.
ENGELBERT, 18K guld/vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS (1 mkt litet nagg), 30 briljantsliapde diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm, 1999, stl 17.00 mm, vikt 6,0 g.
6 MATSKEDAR, silver, olika modeller, mästare och årtal bla fiolskaft, Eric Lemon, Uppsala 1790 och svensk spets med djup snibb, Lorenz Georg Weis, Norrköping 1808, vikt 401,7 g, ägargravyr, nötta skålar, slitage pga ålder.
SALTKAR MED HANDTAG, 1 par, silver, invändigt förgylld, runda med cisilerade blomdekor, på fyra antemion fötter, handtag i form av en gren, Frans Holm, Vadstena, 1861, vikt 142,9 g, senare kristallglas inlägg, bucklor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct, TW/VS2 enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 3,9g.
RING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 19 mm, vikt 5,3 g, smyckesintyg från Eljan Grosshed, Örebro från 1979.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stift/clips, Lars-Ola Sellen, Gnesta 1997, vikt 20, 2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, runda fasetterade blå safirer, kedja venezia, längd 46 cm, vikt 11,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca F(TW)/VVS1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, varav tre diamanter är skadade, stl 18,25 mm, Lars-Ola Sellen, Gnesta 1997, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 12,50 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS, vikt 10,6 g, clips.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 7 blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, 8 mindre briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, We-Be Guld, Rönninge 1988, vikt 5,4 g.
ARMBAND med berlock på låset, 14K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca W/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 13,3 g, 1 skadad diamant.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor,7,25 -7,5 mm, rondeller i 18K vitguld med carréslipade safirer, lås i 18K vitguld med safir och 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, längd 48,5 cm.