Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2016
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, TW(F)/VS2, HRD cert 11001644001, stl 17 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 2006, stl 17 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, Lantz, Stockholm 2007, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g, datumgravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW-W/SI2-P1, Kaplans Safir, Stockholm 2004, stl 17 mm, vikt 6,8 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F)/ VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g
Silver Vas
KARLHEINZ SAUER, vas, sterlingsilver, vågad mynning, signerad, Västerås, 1991, höjd 10,8 cm, vikt 247,0 g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Arieta, sterlingsilver, Zoltan Popovits, längd 6,0 cm, vikt 9,7 g, stift.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Mini-Borea, sterlingsilver, spektrolit, Zoltan Popovits, längd 2,0 cm, vikt 4,7 g, stift, påse.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, signerad, numrerad, Franska stämplar, stl 51 (16,50 mm), vikt 11,4, orginaletui, certifikat från Cartier.
ARMBAND, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 11,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 5,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/VS, längd 42 cm, vikt 19,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W(H)/VS, hjärta, vikt 5,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljanter ca 3,00 ctv, ca W(H)/SI, längd 18,5 cm, vikt 9,2 g.
BULGARI, ring, B-zero, 3-band, 18K vitguld, stl (59) 18,75 mm, vikt 10,5 g, etui, ytterkartong