Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2016
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TW(F)/SI2, IGI Report 201637871, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,31ctv ca W(H)/VS, längd hänge 1,8 cm, längd kedja 39 cm, vikt 5,8 g.
BVLGARI, 18K rodierat guld, B-Zero 1, 2 band, ref nr AX9YKK, stl 17,5 mm / 55, vikt 10,4 g, originaletui och box.
BVLGARI, hänge och rem, 18K guld/stål, onyx och pärlemor, BVLGARI / BVLGARI, läderrem, fod- ral, originaletui och box.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TW(G)/VS1, stl 17,50 mm, vikt 7,2g, GIA diamond dossier, laserinskription 2116958799, gravyr.
ETSUKO MINOWA, örhängen, 1 par, 18K guld, 1gammalslipad diamant ca 0,10 ct, W/SI-PI, längd 3,9 cm, vikt 9,6 g, skada på diamant.
ETSUKO MINOWA, manschettknappar, sterlingsilver, delvis förgyllt, signerade, Stockholm, 1988, längd 1,9 cm, vikt 21,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W(H)-TCr(I)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 9,8 g
RING, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Örns Juvelatelje Göteborg 1975, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18Ksvart rodierat vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, behandlade svarta briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 47,7 cm, vikt 5,3 g, kedja 14K vitguld.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus stort, 18K guld/silver, ametist 12 diamanter 0,10 ctv, silkessnodd och tofs, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew Drops, 18K vitguld, grå månsten, A2638-501, krokar, originaletui.