Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
RING, 18K vitguld, odlade pärlor 8 mm, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g.
BVLGARI, ring, 3-band, 18K vitguld, B.Zero1, stl 55 (17,5 mm), vikt 11,1 g, etui, ytterkartong.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir 3,75 ct, 12 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca TW-W/VS, Guld & Gravyr, Göteborg 1985, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
TIFFANY & CO, örhängen, sterlingsilver, Sevillana Hook, Earrings, design Elsa Peretti, vikt 5,9 g, krokar.
MATSILVER, silver, 12 gafflar, 12 knivar, 12 teskedar, vikt 1445,6 g, modell Uppsala.
RING, 18K guld/vitguld, kunzit ca 11,00 ct, 80 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, öppningsbar skena, vikt 18,5 g, 4 diamanter med mindre skador.
HÄNGE, 14K guld, odlad Tahitipärla ca 11,5 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/SI, en diamant skadad, vikt 6,8 g.
RING, 14K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/SI2-P1, 2 granater, 40 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 10,2 g, 3 diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,5 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W(H)/SI, stift/clips, vikt 13,7 g.