Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/P1, 48 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 1,15 ct, River(E)/SI1, GIA certifikat 8371166, 2 blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11 g, safirer med slitna fasettkanter.
RING, 18K rodierat guld, 12 gula briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, färgbehandlade, 34 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 14K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/SI-P, 3 diamanter med mindre skador, stl 17,75 mm med fjäder, vikt 8,3 g.
BROSCH, platina, 14 carréslipade rubiner, 1 briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, 52 briljant, gammal, åttkant, baguette och modifierad fyrkantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca W-CR(H-J)VS-SI, 5 diamanter med skador, 7,3x2 cm, vikt 18 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd från Colombia ca 10,60 ct, GCS certifikat Nr 5776-7044 (London), 20 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,4 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,45 ct ca TW(G)/P1, 8 briljanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, asscherslipad diamant ca 0,45 ct, 26 trapets- och baguetteslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, ovalslipade blå safir ca 3,27 ct, 83 trapettsslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 15,3 g.
ARMRING, 14K guld, mikromosaik, stl ca 5x5,8 cm, vikt 25,7 g, spricka och repor på mosaiken
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,2 cm, Stockholm, 1964, stl 16,75+, vikt 4,2 g.
BROSCH, 18K guld, mabépärla ca 7 mm, Lindström Karin Viktoria, Stockholm 1934, vikt 6,3 g
BROSCH/HÄNGE 18K guld, odlade pärlor ca 2,87 mm, Dahlberg G A, Stockholm 1944, vikt 7,5 g
BROSCH, 18K guld, blå emalj, mindre rosenslipade diamanter infattade i silver, firma Gustaf Möllenborg, Stockholm 1852, 4 x 3,5 cm, vikt 14,2 g, 4 stenar saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5,00- 8,50 mm, lås i 18K vitguld, smaragd, längd 53,5 cm, skadad smaragd.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca River- TW, inneslutningar, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, diamanten har en mindre skada i kronan invid rondisten.
RING, 18K vitguld, gul safir 11,43 ct enl gravyr, 6 briljanter ca 0,60 ctv ca TW/VS, Bengt J Anderssons Guld, Stockholm 1977, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.