Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
DOSA, sterlingsilver, graverat tartan mönster, Edinburgh, Skottland, 1839, vikt 117,1 g, gravyr.
PILLERDOSA, silver, barn med get, Tyskland, 1800-tal, längd 4,0 cm, vikt 27,8 g, slitage, buckla.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,65 ct, enligt gravyr, ca TW(F)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad rosenkvarts, 42 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca TW-Cr/VS, huggies, avtagbara hängen, höjd 5,1 cm, vikt 16 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Tw-W(G-H)/VS-SI, vikt 0,9 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 3,20 ct, ca LY/SI2, 2 baguettslipade diamanter ca 0,32 ctv ca Cr-TCa/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, mittsten nagg på rondist, samt inverterad natural, sten sitter löst i fattning.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
EFVA ATTLING, hänge/hjärta, sterling silver, 3 x 3 cm, kedja 70 cm, vikt totalt 18,6 g.
EFVA ATTLING, Hänge med integrerad halskedja, sterling silver, "Sic Itur Ad Astra" längd 39,5 cm, vikt 12,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18K guld, 2 sockertoppsslipade blå kalcedoner, Stockholm 1911, längd 1,0 cm, vikt 8,4 g.
COLLIER, 18K guld, hjärtslipad vit topas ca 4 ct, ankarkedja 54 cm, vikt 8,8 g, etui Patrik af Forselles.
RING, 18K guld, grön turmalin ca 1,35 ct, 2 st åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, något slitna fasettkanter på turmalinen.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Eric Löfman, Markströms, Uppsala 1979, vikt 542,6 g, fyllda.
RING, 18K guld, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, en diamant är skadad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguette- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, 3 diamanter med skador, i övrigt mindre nagg, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.