Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, England, vikt 1,5 g, inneslutningar når ytan, en diamant är skadad i kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/P1, 62 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,6 g, stift
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(L)/VS2-SI1, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 1,2 g.
ARMRING, 18K guld, 16 rundfacetterade safirer, inner diameter 5,9 cm, vikt 20,8 g, säkerhetskedja, slitna klor, några safirer med nagg på facetterade kanter.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K. guld, blå safir ca 0,30 ctv, 6 diamanter ca 0,03 ctv stl. 16,5 mm 1
RING, platina, cabochonslipad ceylonsafir ca 7 ct, 6 st åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv varav en sten har en skada, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
BESTICKSERVIS, 12 delar, sterlingsilver, pärlemor, bordsgafflar och knivar, snidad palmette dekor, Harrison Brothers & Howson, Sheffield, 1889, total vikt 1252.1 g, schatull av Mappin Brothers.
GEORG JENSEN, örhängen, 1 par, Daisy, förgyllt sterlingsilver, emalj, längd 1,1 cm, vikt 3,3 g, clips.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 10,8 g.