Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, baluster formad stam, Dacapo, Linköping 1989, höjd 18,0 cm, vikt 450,7 g, fyllda fötter.
STJÄRNRINGEN, enstensring, Dione, 18k vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,29 ct, enligt gravyr, TW(G)/VS, Hugo Strömdahl, stl 16,50 mm, vikt 5,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Magic, model 1314, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G-H)/VS, formgiven av Regitze Overgaard, stl 16,50+ mm, vikt 15,8 g, orginaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/VS, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, nagg på rondist
THORE ELDH, ljusstakar, 1 par, silver, för K&E Carlsson, Göteborg 1966, höjd 18,0 cm, vikt 393,3 g, fyllda.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, design Eric Löfman, för Markström, Uppsala 1967, höjd 16,5 cm, vikt 410,0 g, fyllda fötter.
Silver Vas
VAS, silver, invändigt förgylld, uppåtsvängda hänklar, art deco, CG Hallberg, Stockholm 1934, höjd 16,6 cm, vikt 221,3 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 10 ct, stl ca 16,25 mm, Hjeltes Guldsmedsaffär, Huskvarna 1965, vikt 6,7 g, nagg på fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Göteborg 1965, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW/VS, 2 smaragder, stl ca 16 mm, GD&Co, Malmö 1975, inre ringskena, vikt 5 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, TCr(I)/VS2, IGI Diamond Report F6F13830, förseglad.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljant- och 24 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 19,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,61 ct, TCr(I)/VS1, IGI Diamond Report 116412047, förseglad.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,24 ctv, ca TW/VS längd 16 cm, vikt 14,7 g
NORDISK SILVERKONST, skål, silver, genombruten stam på rund fot, Helsingborg 1950, höjd 9,8 cm, vikt 288,8 g.
JARNINJÄR, silver, invändigt förgylld, J.Schurmann, Landskrona 1919, längd 26,0 cm, höjd 12,5 cm, vikt 475,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, art deco, CG HAllberg, Stockholm 1929, höjd 15,0 cm, vikt 630 g, träplatta.