341 - 360 av 662
1...171819...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016

Klubbad för

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, baluster formad stam, Dacapo, Linköping 1989, höjd 18,0 cm, vikt 450,7 g, fyllda fötter.

Utrop: 2 800 kr

STJÄRNRINGEN, enstensring, Dione, 18k vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,29 ct, enligt gravyr, TW(G)/VS, Hugo Strömdahl, stl 16,50 mm, vikt 5,3 g, originaletui.

5 500 kr

Utrop: 5 500 kr

GEORG JENSEN, ring, Magic, model 1314, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G-H)/VS, formgiven av Regitze Overgaard, stl 16,50+ mm, vikt 15,8 g, orginaletui.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/VS, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, nagg på rondist

Utrop: 11 400 kr

RING, 22K guld, onyx, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

THORE ELDH, ljusstakar, 1 par, silver, för K&E Carlsson, Göteborg 1966, höjd 18,0 cm, vikt 393,3 g, fyllda.

Utrop: 3 000 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, design Eric Löfman, för Markström, Uppsala 1967, höjd 16,5 cm, vikt 410,0 g, fyllda fötter.

Utrop: 3 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, invändigt förgylld, uppåtsvängda hänklar, art deco, CG Hallberg, Stockholm 1934, höjd 16,6 cm, vikt 221,3 g.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 10 ct, stl ca 16,25 mm, Hjeltes Guldsmedsaffär, Huskvarna 1965, vikt 6,7 g, nagg på fasettkanter.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Göteborg 1965, vikt 2,8 g.

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW/VS, 2 smaragder, stl ca 16 mm, GD&Co, Malmö 1975, inre ringskena, vikt 5 g.

Utrop: 4 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,40 ct, TCr(I)/VS2, IGI Diamond Report F6F13830, förseglad.

Utrop: 6 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 2 briljant- och 24 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 19,3 g.

Utrop: 9 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,61 ct, TCr(I)/VS1, IGI Diamond Report 116412047, förseglad.

Utrop: 13 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,24 ctv, ca TW/VS längd 16 cm, vikt 14,7 g

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

NORDISK SILVERKONST, skål, silver, genombruten stam på rund fot, Helsingborg 1950, höjd 9,8 cm, vikt 288,8 g.

Utrop: 3 500 kr

JARNINJÄR, silver, invändigt förgylld, J.Schurmann, Landskrona 1919, längd 26,0 cm, höjd 12,5 cm, vikt 475,6 g.

Utrop: 6 300 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

59 000 kr

Utrop: 63 000 kr

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, art deco, CG HAllberg, Stockholm 1929, höjd 15,0 cm, vikt 630 g, träplatta.

Utrop: 5 700 kr

SKÅL, silver, lätt hamrad yta, svenska importstämplar, Göteborg 1919, höjd 7,0 cm, vikt 240,6 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr