Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI- P1, stl 17+ mm, vikt 4,1 g
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, 12 bordsgafflar, bordsskedar och bordsknivar, Koch & Bergfeld, Tyskland, svenska importstämplar, totalvikt 2065,5 g, orginaletui, knivar med rostfria stålblad.
ALTON, ring, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter, 2 åttkantslipade diamanter, totalt 0,79 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Falköping 1974, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g
VAN CLEEF AND ARPELS, örhängen, 18K guld, pärlemor, Alhambra, ref JB33792, vikt 17,7 g, stift.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(F)/ VVS-IF (enligt gravyr IF), 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm 1990, stl17,25+ mm, vikt 4,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld, vikt 2,0 g blå safirer, 12 st diamanter ca 0,16 ctv, 8/8 slipning, stift,
ÖRHÄNGEN, 18K, guld, 2 lila stjärnsafirer, 4 briljanter ca 0,05 ctv stift, vikt 3,5 g,
HÄNGE/KEDJA, 18K, vitguld, 12,8 g, vändbar platta, 35 st briljanter ca 0,15 ctv, längd 40 cm,
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 1,34 ct, ca LY(O-P)/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W(H)-TCr(I)/P, vikt 2,1 g, stift
ALLIANSRING, platina/18K guld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 15 mm, vikt 5,8 g.
RING, platina, 25 gammal-, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, en diamant skadad, i övrigt mindre nagg.