Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,76 ct, 12 gammalslipade diamanter 1,00 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, smaragden har en repa i bordet, slitna fasettkanter och nagg, diamanterna har slitna fasettkanter.
RING, 18K roséguld, bruna briljantslipade diamanter 0,28 ctv, pyramid, stl 17 mm+, vikt 2,5 g.
RING, 18K roséguld, svarta briljantslipade diamanter 0,15 ctv, stl ca 16,75 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, W/SI, huggies, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, TW-W/VS, stjärnor, 7 mm, stift, vikt 2 g.
ARMBAND, 18K guld, från 1800-talets slut, franska import stämplar, längd 16 cm, vikt 26,6 g
ARMBAND, silver, svart emalj, pärlor, stelt, öppningsbart, Wien Österrike, omkring 1900, 6x6 cm, vikt 41,4 g, visst slitage på emaljen, mindre spricka vid låset.
COLLIER, 18K guld, 3 rader med genombrutna kullänkar, 2 runda cabochonslipade safirer, Balestra, italienska stämplar, längd 44,0 cm, 97,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, Schalins, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, kedja med kors, vikt 1,1 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, polykrom emalj, filigran arbete, Clement Berg, Oslo, Norge omkring 1900, längd 40,0 cm, vikt 10,5 g, mindre skada på emalj.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, hjärta, längd 44 cm, vikt 1,1 g.
RING, 18K guld/silver, 3 rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1937, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g