201 - 220 av 662
1...101112...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,76 ct, 12 gammalslipade diamanter 1,00 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, smaragden har en repa i bordet, slitna fasettkanter och nagg, diamanterna har slitna fasettkanter.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K roséguld, bruna briljantslipade diamanter 0,28 ctv, pyramid, stl 17 mm+, vikt 2,5 g.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K roséguld, svarta briljantslipade diamanter 0,15 ctv, stl ca 16,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, W/SI, huggies, vikt 1,6 g.

4 200 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K borstat roséguld, stjärnor, 7 mm, stift, vikt 1,4 g.

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, TW-W/VS, stjärnor, 7 mm, stift, vikt 2 g.

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE, 14K vitguld, mediumslipad briljant ca 0,35 ct ca W/VS, vikt 1,2 g.

Utrop: 4 600 kr

ARMBAND, 18K guld, från 1800-talets slut, franska import stämplar, längd 16 cm, vikt 26,6 g

Utrop: 10 800 kr

RING, 18K, guld, vikt 4,6 g, odlad pärla, 4 diamanter, år 1958, stl. 18,0 mm

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K, guld, vikt 4,4 g odlade pärlor, Dahlgren 1951, stl. 17,5 mm

Utrop: 1 500 kr

ARMRING, 18K, guld, odlade pärlor, Dahlgren 1951, vikt 12,9 g

Utrop: 4 600 kr

ARMBAND, silver, svart emalj, pärlor, stelt, öppningsbart, Wien Österrike, omkring 1900, 6x6 cm, vikt 41,4 g, visst slitage på emaljen, mindre spricka vid låset.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER, 18K guld, 3 rader med genombrutna kullänkar, 2 runda cabochonslipade safirer, Balestra, italienska stämplar, längd 44,0 cm, 97,7 g.

29 000 kr

Utrop: 32 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, Schalins, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, kedja med kors, vikt 1,1 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, 18K guld, italienska stämplar, längd 41,0 cm, vikt 49,4 g.

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, förgyllt sterlingsilver, polykrom emalj, filigran arbete, Clement Berg, Oslo, Norge omkring 1900, längd 40,0 cm, vikt 10,5 g, mindre skada på emalj.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, hjärta, längd 44 cm, vikt 1,1 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld/silver, 3 rosenslipade diamanter ca 0,06 ctv, Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1937, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K, guld. bergskristall, vikt med sten 8.0 g, stl. 16,5 mm

Utrop: 2 300 kr