Avslutad | Julklapps – Lördag 17 december 2016
BESTICKSERVIS, 61+1 delar, silver, Rosenholm, 12 bordsgafflar, bordsskedar, bordsknivar, 18 kaffeskedar, formgiven av Jacob Ängman 1932, GAB Eskilstuna, 1900-talets andra hälft, totalvikt 2229,9 g, schatull, knivar med rostfria stålblad, 1 sockerströare medföljer.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 1,27 ct enl gravyr, ca Tcr(I)/P2, natural på rondisten, stl 18,00 mm, vikt 4,4 g, Ge-Kå-Smycken, Stockholm 1965, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW-W/VS, längd 16,17,18 cm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, 2 rosenslipade diamanter 0,07 ctv, varierbar längd, vikt 1,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld/guld, cabochonslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 6x5,5 cm, vikt 30,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct ca TW/VS, Stjärnringen, stl 19,5 mm, vikt 2,7 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 40 rosenslipade diamanter, stängd fattning, 1800-talets första hälft, längd 2,4 cm, vikt 4,1 g, senare nål, diamanter med några inneslutningar.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 South Seapärlor ca 13 mm, 2 peridoter ca 6,83 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI2-P1, vikt 11,7 g, stift.
ALLIANSRING, 18K, vitguld, 6 briljanter 0,24 ctv, ca W/VS, vikt 3,3 g stl. 17,5 mm
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 3,2 g.
Silver Fat
PICASSO, efter, fat, sterlingsilver, Don Quixote de la Mancha, G. Washington Mint, 1972, nummer 5420, diameter 22,0 cm, totalvikt 342,6 g, äkthetsbevis och påse medföljer.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Aspinal of London, vikt 8,9 g, etui, ytterkartong
DAVID-ANDERSEN, dosa, sterlingsilver, lila emalj, delvis förgylld, Oslo, Norge 1900-talets första hälft, vikt 49,0 g.
ARMBAND, turmaliner, välvda rektangulära plattor i brunt, grönt, rosa och gult, stretchband, vikt 11,7 g.
Konst Skulpturer
SKULPTUR, Tara (kvinnlig Buddha) i snidad bergkristall, (känd för medkänsla, långt liv, läkande och fridfullhet), höjd 9 cm, vikt 143,2 g, träställning höjd 4 cm, etui.