Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
HÄNGE, 18K vitguld, 27 färgbehandlade blå diamanter ca 0,32 ctv, kors, 3,6 x 2 cm, vikt 2,6 g.
COLLIER, sterling silver, blå safirer, orange granater och citriner, längd 48,5 cm, vikt 45,1 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, G. Dahlgren & Co, Malmö 1950, vikt 2,8 g, etui
REY URBAN, ring, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 12,0 g, gravyr.
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G), Carlman Ateljeer, Stockholm 1978, stl 16 mm, vikt 2,0 g, diamant med små nagg på rondisten och med några mindre ineslutningar.
RING, 18K guld, citrin ca 9,80 ct, 8 åttkantslipade diamanater ca 0,16 ctv, stl 14,75 mm, vikt 8,0 g
ARMBAND, 18K guld, Anetoft & Persson Guldsmedsfirma, Stockholm 1965, längd 19,5 cm, vikt 70,1 g
RING, 18K guld, 18 carréslipade rubiner, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75+ mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, oval form med svart emalj, 5 halva pärlor, tre avsmalnande berlocker, otydlig mästarstämpel, möjligen G.Dahlgren & Co., Malmö 1875, vikt 17,4 g, etui, skada på emalj, mindre bucklor på berlocker, senare nål och tennlödningar på baksidan smat fäste på berlocker.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/SI 1, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 behandlade gula briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca VS-SI, stl 16,25 mm, Sverige 1996, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljant slipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g, omgjorda.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI, längd 44 cm, vikt 9,2 g.
RING, 18K guld/platina, flodpärla, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, I Sundström, Stockholm 1915, antik, stl 17 mm+, vikt 4 g, en diamant är skadad.