Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
ALLIANSRING, 14K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TCape(L)/P, stl 20,25 mm, vikt 9,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 2,50 ct, 38 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 6,7 g, halsband i tyg med silverlås medföljer.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,8g
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 5,6g.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca cape-LB/SI, stl 18mm, vikt 3,7g.
BESTICKSERVIS, 36 delar, Chippendale modell, silver, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, Viktor Kabb AB, Varberg 1991, total vikt 1479,6 g (inklusive knivar med rostfria blad) ,
RING, 18K guld/silver, smaragd ca 0,40 ct (2 mindre skador), 10 rosenslipade diamanter ca 0,11 ctv (nagg), sammansatt, tennlödningar, gravyr, stl 15,5 mm, vikt 14,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 5,0 g.