Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2016
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, stort bord, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 2,34 ct, 32 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, svarta diamanten med mindre repor och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, blå briljantslipad diamant ca 0,59 ct, ca P1, behandlad, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå briljanter ca 0,58 ctv, ca SI, behandlade, stift, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCr-Cr/P, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/P, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
G. FAHLSTRÖM, pärlörhängen, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 14,85 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1973, vikt 9,6 g, clips.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 1,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct och 16 briljanter ca 0,08 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g, extra guld i fattningen.
RING, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI1, vikt 3,9 g, skruv
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g
EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, blå emalj, 32 briljanter ca 0,16 ctv, Ryssland, vikt 5,1 g.
BROSCH, 14K vitguld, 2 granater ca 6,94 ctv, 45 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS-SI, Ryssland, 3,5x3cm, vikt 9,3 g.