Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2016
CARMOSÉRING, 18K, Topas ca 1,28ct, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca Cr/SI-P, skador, stl 16,5 mm, vikt 2,7g.
SKEDAR, 6 st, sterlingsilver, The Sovereign Queen collection, föreställande englands drottningar från Elisabet I till Elisabeth II, Franklin Mint, Sheffield 1977, vikt 152 g, orginaletui.
HÄNGE/KEDJA, förgylld silver, agat geode, ametist kristaller, längd 42 cm, vikt 13,3 g
HÄNGE/KEDJA, förgylld silver, agat geode, ametist kristaller, längd 42 cm, vikt 8,3 g
PÄRLCOLLIER, graderade odlade färgade gyllne sötvattenpärlor ca 11,5-15 mm, lås i 9K guld, vikt 112,0 g.
HÄNGE, sterlingsilver, gul fasetterad Citrin och fasetterad Rosenkvarts, längd 6 cm, vikt 31 g.
COLLIER, 3 rader, odlade färgade grå och lila sötvattenspärlor, trumlade ljusbruna stenar, lås i vitmetall, längd ca 42-45 cm, vikt 86,6 g.