Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2016
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, Köping 1972, stl 18 mm, vikt 3,4g
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 droppslipade turmaliner ca 1,25 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,02ctv, vikt 1,2 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 0,65 ct (något slitna fasettkanter), 11 briljanter ca 0,27 ctv (1 dia saknas) ca W/SI, defekta klor, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 6 rubiner ca 1,20 ctv, 12 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 15,2 g.
COLLIER, onyxkulor 10 mm, mittdel/lås hjärta i 18K guld, 9 rosa safirer ca 4,30 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, längd 45,5 cm, vikt 78,4 g, låset öppningsbart för byte av collier, en diamant med mindre skada.
COLLIER, matta onyxkulor 10 mm, hjärtformat 18K guldlås med 5 diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS (en är SI) och 10 gula safirer ca 6,50 ctv, längd 46 cm, vikt 79 g (varav låset 18 g), svensktillverkat.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv enl gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1963, gravyr, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, rubelit ca 0,45 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 15,25+ mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Charlotte Bonde, droppformade peridoter, vikt 2,3g, krokar, ask.
COLLIER, silver, halsring/hänge, hänget är 6,5 cm ink ögla, stämplad Stockholm 1970, vikt 34,6g
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 tanzaniter ca 2,83 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, vikt 1 g, stift.
RING, 18K vitguld, svart diamant ca 0,15 ctv, 8 svarta diamanter ca 0,06 ctv, Engelbert Stockholm, stl 15+ mm, vikt 3,5 g, gravyr, etui.
RING, 18K vitguld, 52 svarta diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, Schalins, stl 15 mm, vikt 8,5 g, gravyr, etui.