Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2016
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 droppslipade tanzaniter ca 1,25 ctv 16 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 1,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,90 ct, 8 briljantslipad diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,50 mm, vikt 2,7 g, smaragd med nagg på rondist och fasetterade kanter, samt inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, 8 carreslipade smaragder ca 0,16 ctv, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv ca W(H)/VS-SI, svensk kontrollstämpel, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg på fasetterade kanter samt större nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 19 runda fasetterade smaragder, kors, mått 3,0 x 1,8 cm, kedjans längd 47 cm, figarolänk, vikt totalt 9,1 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10ct, ca W/VS, längd 1 cm, vikt 0,4g.
HÄNGE, 14K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, cert från ZEN diamonds,längd 1,5 cm, vikt 0,8g.
RING, 9K, smaragd ca 1,90 ct, 15 briljanter och 6 baguetter ca 0,95 ctv, ca W/SI-P, skador, 1 sten saknas, stl 16,25 mm, 6,8g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 topaser ca 4,15 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 1,9 g stift.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, ovalslipad smaragd ca 0,55 ct, 14 rosenslipade diamanter, Italienska stämplar, stl 18 mm, vikt 6,2 g, smaragd med större nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 ovalslipade smaragder ca 0,80 ctv, 20 rosenslipade diamanter, italienska stämplar, längd 2,0 cm, vikt 4,5 g, stift, diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan, smaragder med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI-VS, vikt 1,4g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K, hjärta med 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, längd 41cm, vikt 1,9g
ALLIANSRING, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Cr/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.