Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2016
RING, 18K guld, cabochonslipade ametister, cabochonslipad opal, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g
SMYCKESET, 3 delar, gulmetall granater, brosch med gömma, armband 18 cm, collier 44 cm, en sten saknas i armbandet, några stenar med nagg.
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, små bitar lapis lazuli, längd ca 152 cm, vikt 106,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr(I)/ skada, i övrigt mindre inneslutningar, Finska stämplar, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,0 mm, doserat, 2 lås i silver, odla pärlor, längd 50-58 cm.
PÄRLCOLLIER, ARMBAND & ÖRHÄNGEN, odlade färgade ljusgröna / bruna något barocka sötvattenspärlor, ett lås i sterling silver, längd 45 cm respektive 17 cm (stretch), total vikt 60,0 g, krok.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, 2 odlade boutonformade sötvattenspärlor ca 6 mm, vikt 0,8 g, stift