Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2016
MATSILVER, 34 delar, silver, modell Drottning Victoria, 6 bordsgafflar, bordsknivar, bordsskedar, dessertgafflar, dessertknivar, 4 smörknivar, CG Hallberg, Sthlm, bla 1952, totalvikt 1510,1 g, knivar med stålblad.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 16 mm, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor med ytfel ca 13,5-15 mm, lås i vitmetall med strass och magnet, längd 63 cm, vikt 174,0 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade färgade bruna sötvattenspärlor ca 8,5 mm, vikt 1,9 g, stift.
HELALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,54ctv, ca W-Cr/VS-SI, skador, stl 15,5 mm, vikt 2,5g.
ALLIANSRING, 18K vitguld/guld, 6 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,1 g.
NE FROM, collier, doserade ametist och kalcedon-kulor ca 6,5-12,5 mm, lås i silver, ametist, längd 48 cm.
COLLIER, silver, bergslagssten, Firma Bergslagssmycke O Nordström Skinnskatteberg 1972, diam ca14 cm.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, 22 baguettslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca Cape-Cr/SI, stl 16,15 mm, i behov av omrodiering, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g, nagg.