Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2016
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, Atelier Ajour, Stockholm 2012, stl 15 mm, vikt 3,7 g
THORE ALVHOLM, ring, silver, bergskristall, Stockholm, 1964, stl 18 mm, vikt 11,8 g, bergskristall med smärre nagg på fasetterade kanter.
COLLIER, 14K guld/vitguld, 15 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, dubbel ankarkedja 41,5 cm, vikt 5,8 g, finska stämplar.
HÄNGE/KEDJA, hänget i 18K vitguld med 25 briljanter ca 0,17 ctv, ca TCa/SI-P, pansarkedja 50 cm i 14K vitguld, vikt 9,8 g.
HÄNGE, 14K guld, 36 briljanter ca 0,54 ctv enl gravyr, ca Cr/SI (en P1), finska stämplar, vikt 5,9 g.
ARMRING, 18K guld/vitguld, 12 briljanter ca 0,48 ct ca W(H)/VS-SI, innre diameter 6,5 cm, vikt 40,3 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 30 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, 1 diamant skadad.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W(H)/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, platina, 1 mediumslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H-G), skena med 6 åttkantsslipade diamanter ca 0,05, stl 16,50 mm (med storleksskena), vikt 3,9 g, diamant med nagg och mindre skada på rondisten, tunn rondist, i övrigt endast små inneslutningar, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca W-TCr(H-G)/SI, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g, nagg på rondisten.
ENSTENSRING, 14K guld, 1 gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca W(H)/VS2, stl 16,50 mm, vikt 10,9 g.
BULGARI, ring, 18K vitguld, B.Zero1, 34 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, signerad Bulgari, italienska stämplar, stl 17,75 mm, vikt 8.3 g, etui, ytterkartong, certifikat från Bulgari.
RING, 18k vitguld, 19 diamanter ca 1,30 ctv (1 prinsesslipad, 4 navetteslipade, 14 briljantslipade diamanter), ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, monogramgravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW(G)/VS, längd hänge 1.0 cm, längd kedja 42.1 cm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 prinsesslipade diamanter ca 7,21 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 20,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, TW(F-G)/VS1-SI2, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g, 5 HRD Diamond Reports, 14007264033, 14007264019, 14007264002, 14007264027, 14007264013, de två yttersta med naturaler på kuletterna.