Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2016
CARTIER, armring, Trinity, 18K trefärgat guld, signerad Cartier.Paris, Franska stämplar, innre diameter 6.1 cm, vikt 28,3 g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Cocoon, sterlingsilver, Christophe Burger, längd 4 cm, vikt 4 g, stift, påse.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,01 ct, ca TCa(L)/VS2-SI1 (liten hålighet på kronan), 38 briljanter ca 0,19 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Winx, sterlingsilver, Christophe Burger, längd 4,0 cm, vikt 7,9 g, stift.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, Creole, sterlingsilver, Christophe Burger, längd 2,2 cm, vikt 13,3 g, stift.
ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, Ellert Ohlsson,Stockholm 1978, inner diameter 5,9 cm, vikt 35,5 g.
STIGBERT, hänge, 18K guld, trappslipad bergskristall (ca 12,18x19,41x9,82 mm), för Engelbert, Stockholm, 1948, längd 4,1 cm, vikt 7,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,22 ct, enligt gravyr, ca W(H)/VS, Göteborg, 1979, stl 16,25 mm, vikt 2,9g.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, enligt gravyr, ca W-CR(H-J)/VS-SI, Göteborg, 1971, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 18K guld, 5 ovalslipade smaragder ca 0,60 ctv, briljant ca 0,10 ct, ca W/VS, vikt 1,4 g.
COLLIER, 18K guld, Norrsken, Syae guldproduktion, Stockholm, längd 43,5 cm, vikt 14,7 g, etui.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 briljanter ca 2,63 ctv (enl gravyr), ca W/VS (2 dia är SI), tillv i Stockholm, stl 16,5+ mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 16 briljanter ca 3,01 ctv (enl gravyr), ca W/VS (1 dia är SI, 1 dia är Cr), stl 16+ mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter 1,0 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 5,8g.
LAPPONIA, örhängen, 1 par, What?, sterlingsilver, Christophe Burger, längd 6,2 cm, vikt 13,8 g, krokar, påse.