Avslutad | Aficionado – Torsdag 15 september 2016
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1920, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 16 mm, vikt 2,2 g.
SOLGLASÖGON, HUGO BOSS, 2F2ZR 65 10, bågar i vitmetall, svarta glas, putsduk, etui, några repor.
Medaljer Minnen
6 MINNEN, silver, samtliga av Kauko Räsänen, totalt 12 delar, total vikt 1524,6 g, etuier, motiven är Barnåret 71/1000, Kvinnoåret 14/1500, H. Dunant 1625/3500, C.G. Mannerheim 26/1000, W. Moberg 280/1000 samt L. Da Vinci 34/1000.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Sigtuna Myntklubb 1971-1976, diameter 70 mm, vikt ca 272 g, obruten förpackning, av Jörg Jeschke, 139/170.
Mynt Svenska mynt
19 MYNT, 9 st 2 Kr 1898-1924 inkluderande en 1910 med förskjutet myntmästarmärke, 5 st 1 Krona 1939, 5 st 25 Öre 1876-1907, kvalité ca 1+ - 0, total vikt 184,5 g (vilket är ursprungsvikten).
Mynt Svenska mynt
12 MYNT, silver / koppar, från 15 till 1800-talet, kvalité ca 1? - 1+, total vikt 76,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, nickel, 5 Cents, 1883 på 82, USA, kvalité ca 1?, kantskada, diameter 20 mm, vikt 4,6 g.
Visa varaAccessoarer Bälten
SKÄRP, GUCCI, svart läder, tyg i grönt och rött, spänne i vitmetall, längd 90cm, bredd 4cm