Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2016
ARMBAND, 18K vitguld, peridorer, citriner, ametister och akvamariner, Le-Gi, Italien, längd 19 cm, vikt 10,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade droppformade Tahitipärlor ca 13x10,8 cm, 46 briljanter ca 1,29 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stift, vikt 14,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,49 ctv, ca TCr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,0 g, svenska stämplar.
ENGELBERT, HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW/VS, längd 41,8 cm, vikt 4,3 g, gjuten med monogram.
DIAMANT, ovalt kuddslipad, 0,84 ct, Vivid Brown/SI, naturlig färg enligt IGEC ID Report Nr NW11JL0012507, Bangkok 2008, förseglad.
ÖRHÄNGEN 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCA/SI, huggies, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-CR/VS-SI, längd 45,5 cm, vikt 1,9 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, briljantslipad diamant 0,04 ct, ca TW/VS, Finland 2003, längd 39 cm, vikt 6,3 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, längd 45,5 cm, vikt 2,4 g.
ARMRING, 18K guld, mått ca 7x6,5 cm, vikt 9,5 g, Robbert, Silversmedjan Trosa Kvarn 1968.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCA/VS-SI, huggies, vikt 4,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 2,4 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, arbetad yta, stjärna med infattad briljantslipad diamant ca 0,015 ct, för dobbar, vikt 7,3 g.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld, Dew Drop, design Torun Bülow-Hübe, bergkristall, längd 4,2 cm, etui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsess- samt briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.