Avslutad | Moderna – Lördag 11 juni 2016
LAPPONIA, örhängen, Orientale, sterlingsilver, Chao-Hsien Kuo, stift, höjd 5,7 cm, vikt 5,8 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Summer Romance, sterlingsilver, arbetad yta, Chao-Hsien Kuo, stift, höjd 3 cm, vikt 6,1 g, påse.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g
HÄNGE, 18K vitguld, fisk, 85 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W/VS, 1 svart diamant ca 0,02 ct, längd 4,5 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 1,5 g, stift.
DIAMANT, briljantslipad, 1,09 ct, TCa(L)/P1, HRD- stenkuvert 15036493003, förseglad.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 69 briljantslipade diamanter ca 2,59 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, asscherslipad diamant ca 0,62 ct, ca W(H)/VVS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VSstl 17 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 trapets- och baguetteslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-W/VS-SI, fjädrande skena, stl 17- 19 mm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 6,8 g, huggies
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,11 ctv, River-TW(E-F)/SI2, 7 GIA-certifikat, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
LAPPONIA, örhängen, Graceful Wind, sterlingsilver, Chao-Hsien Kuo, stift, höjd 46 cm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/VS1, HRD Diamond Dossier 16011551001, 52 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.
SKÅL, sterlingsilver, Rey Urban, signerad, hamrad yta, Stockholm 2008, vikt 327,9 g, höjd 4,6cm diameter 11,3 cm, företagsgravyr undertill, bruksslitage.
RING, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 11,0 mm, 94 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 9,6 g.