101 - 120 av 339
1...567...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 maj 2016

Klubbad för

SMYCKESET, guld 14K, turkoser, ring stl 18,25 mm armband 19,5 cm, örhängen stift,

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K guld, camé, pärlor, 5 x 3,7 cm, vikt 31,9 g.

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, silver, ametister, enkelslipade diamanter, antik, 4,5 x 2,7 cm, vikt 12,9 g.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMRING, 18K, guld, smaragd med nagg, 2 orientaliska pärlor, vikt 8,0 g

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K, vitguld, 3 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, gravyr.

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, 18K vitguldlås, 8 safirer, längd 84 cm

3 600 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 7 mm, 18K vitguldlås, 10 safirer, längd 18 cm

4 900 kr

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå och vit emalj, emaljslitage, Carl Otto Zetterberg, Stockholm 1845, bucklor, skruvanordning i silver och utbytta, vikt 8,5 g.

3 700 kr

Utrop: 2 900 kr

BROSCH, 18K guld, vit och blå emalj, sliten emalj, tennlagningar, Carl Otto Zetterberg, Stockholm 1845, vikt 6 gram.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad gulrosa safir ca 0,75 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25+ mm, svenska stämplar, vikt 11,2 g, safiren har slitna fasettkanter.

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, en odlad pärla ca 7,20 mm, längd ca 37,5 cm, vikt 22,7 g.

Utrop: 6 500 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljant 0,75 ctv, W/P, enligt gravyr, stl. 17,5 mm, gravyr

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN,18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/SI1, vikt 1,8 g, stift.

8 300 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 14K roséguld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS samt TCa/P, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, stl 18,25 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K, guld, citrin, stl. 15,25 mm vikt ca. 5,0 g

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K, guld ametist, vikt 7,3 g stl.16,0 mm

Utrop: 2 300 kr

RING, 14K, guld, pusselring, vikt 14.0 g stl. 22,5 mm

2 800 kr

Utrop: 3 300 kr

HERRRING, 18K, guld / vitguld, briljant 0,04 ctv, vikt 20,4 g, stl. 18,75 mm

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE, 18K, guld, 4 ametister, vikt 18,9 g

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr