Avslutad | Klassiska – Lördag 21 maj 2016
COLLIER, 18K vitguld, ca 115 briljant-, gammal- , åttkant- och rosenslipade diamanter ca 9,50 ctv, TW-TCa/VS-SI, 61 navettslipade safirer ca 45,00 ctv, 6 ovalslipade rosa safirer ca 4,00 ctv, svensk kontrollstämpel, längd 40 cm, vikt 67,1 g.
RING, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 14,5 ct, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, stenen med repor och små nagg, limm.
Silver Fat
FAT, silver, Pyetr Chuksanov St Petersburg ca 1900, diameter 18 cm, vikt 181,5 g, monogram, mindre buckla.
SUPKALK, 4 st, silver, Mikhail Fyodorovich Sokolov, Moskva 1890-tal, höjd 7,5 cm, vikt 103,9 g.
ATELIER BORGILA, bägare, 4 st, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1988, höjd 5 cm, vikt 324,3 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter 1,48 ctv, Cr-TCa(J-K/VVS2, HRD Diamond dossier 16001688001 & 15032868001, vikt 2,4 g, stift
RING, 18K rodierat guld, 50 briljanter ca 1,00 ctv, ca Cape/VS-SI, 1 skadad, stl 19,75 mm, vikt 5,7 g
ARMBAND, 18K guld, pärlemor (små nagg), 44 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI-P1, längd 14,3-16,7 cm, 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 5 turkoser, 7 briljanter ca 0,25 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 9,4 g.
PÄRLCOLLIER, ca 10 mm odlade sötvattenspärlor, längd 40 cm, lås fjäril i 18K vitguld, Atelier Ajour, Stockholm 2003.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 9,5 - 10,0 mm odlade sötvattenspärlor, längd 17,5 cm, lås 18K vitguld med 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca Cr/VS, blå safir ca 1,10 ct, Malmö 1976.
ARMBAND, 18K guld/silver, 3 rosenslipade diamanter (1 skadad) ca 0,70 ctv, ca Ca/P, längd 18,5 cm, vikt 8,1 g, etui.
RING, 18K guld, hög ovalslipad rökkvarts ca 14 ct, Stockholm 1962, signerad, stl 17,5 mm, vikt 10,7 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner ca 2,00 ctv (litet nagg på en), stift, vikt 2,6 g.