Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2016
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,40 ct, ca TCa(L)/VS2- SI1, ärtlänkskedja ca 38,5/40,5 cm, vikt 2,5 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr/VS1, 26 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,80 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS2-SI1, 40/42 cm ärtlänkskedja, vikt 3,8 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 58 18,5 mm, vikt 9,5 g, visst slitage, certificat och kvitto.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, Happy Diamond Heart, 1 flytande briljantslipad diamant ca 0.03 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VS, signerad, serienummer 32/2890-20, 3128832, stl 16,75mm, vikt 7.6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 104 briljantslipade diamanter ca 2,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca Cr(J)/P1, gul safir, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.
LAPPONIA, örhängen, Erato, sterlingsilver, Zoltan Popovits, stift, höjd 4,2 cm, vikt 7,7 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Scylla, sterlingsilver, Zoltan Popovits, stift, 2,1 x 2,3 cm, vikt 9 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Kafé, sterlingsilver, ebenholtz, Zoltan Popovits, stift, 2.1 x 1,5 cm, vikt 5,2 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Ambient, sterlingsilver, Zoltan Popovits, sift, 3,1 x 2,3 cm, vikt 11,4 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Lilia Tigris, sterlingsilver, Zoltan Popovits, höjd 8,6 cm, vikt 28,4 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Serengeti, sterlingsilver, ebenholtz, Zoltan Popovits, stift, höjd 4,5 cm, vikt 8,6 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Nuba, sterlingsilver, Zoltan Popovits, stift, höjd 8,6 cm, vikt 10,7 g, påse.
LAPPONIA, örhängen, Luxor, sterlingsilver, ebenholtz, Zoltan Popovits, stift, höjd 5,5 cm, vikt 11,8 g, påse.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, Lantz, Stockholm 2010, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld/roséguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 6,1 g, stift