Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2016
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 11,17 ct, 16 briljantslpade diamanter ca 0,42 ctv W-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm+, vikt 7,5 g, mindre nagg.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgad guld, stl 17 mm, vikt 3,8 g, etui, stämplar med slitage
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,02 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,5, vikt 3,7 g.
DIAMANT, 1,41 ct, briljantslipad, TCa(K)/VS2, förseglad, HRD certifikat Nr 16012160002.
LAPPONIA, 18K guld, ring, 2 odlade pärlor ca 4,5-4,9 mm, stl 16 mm, vikt 4,1 g, en pärla sliten.
ARMRING, sterling silver, 3 bergkristaller, stämplad MJ, Göteborg 1974, 5,5x4,5 cm, vikt 30,7 g.
ARMRING, sterling silver, hamrad yta, stämplad MJ, Göteborg 1973, 6,2x6 cm, vikt 41,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(D)/VS1, HRD Diamond dossier 14025730003, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterad limekvarts, orange safirer, krokar, höjd 3,1 cm, vikt 8,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,78 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,13 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,9 g.