Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 7 - 7,25 mm, dobbar, ej lås, längd 48,5 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VVS-VS, Heymann & Kulmann Stockholm, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv TW/VVS-VS, Heymann & Kuhlmann, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad ametist, ca 1,5 ctw, rund facettteslipad blå topas, ca 1,3 ctw, briljantslipad diamant, ca 0,01 ctw, W(H)/SI, Italienska stämplar, stl 17.5 mm, vikt 3,34 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, River(E)/SI 2, HRD diamond identifiacation report 15010639008, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca Cr/VS, kors, 25x 14 mm, vikt 3,4 g.
RING, silver/14K guld, 10 enkelslipade diamanter, ca 172 st briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 26 enkelslipade diamanter, rubiner, stift, höjd 4,5 cm, vikt 30 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, River(D/SI 2, HRD diamond identification report 15010639009, 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cape/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.