Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2016
HÄNGE, 18K vitguld, cirkel, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca Cr/P, vikt 0,7 g.
TOUSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, längd 1,5 cm ink ögla, vikt 0,8 g. originalpåse.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 14K, en berlock med säkerhetskedja, 19 berlocker, längd 20 cm, vikt 68,2 g.
PANDORA, flätat brunt läder, 3 berlocker i glas, lås i silver, längd 37cm vikt 13,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad topas, Golden Lady, längd 1 cm, vikt 1,2 g, medföljande kedja i silver.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, balusterform med svängt handtag, invändigt förgylld, nyrokoko, OW Kjellberg, Västerås, 1858, höjd 14.3 cm, vikt 142.6 g, mindre bucklor, små håll på fotkrans och fötter, brukslitage..
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA, silver, balusterform med svängt handtag, nyrokoko, C Hammer, Stockholm, 1851,höjd 13,3 cm, vikt 167,5 g, tecken på porositet vid handtag, slitage.
VINPROVSKÅL, silver, halvt godronnerad, med tumhållare, svenska importstämplar, diameter 8,2cm, vikt 74.0 g, slitage.
SUPKALK, silver, garverad girlang, på rund fot, otydliga stämplar möjligen J Flodin, Stockholm, 1812, höjd 12.0 cm, vikt 35.3 g, bucklor, ojämn hals och fot, bruksslitage.
UPPSATSSKÅL, silver, formpressad blom och snäckdekor, nyrokoko, Ow Kjellberg, Västerås, 1873, höjd 16 cm, vikt 218,7 g, lödningar på undersida av skål, ojämn fot, bruksslitage.
SUPKALK, silver, på rund trappfot, troligen B Wahlquist, Jönköping, 1811-1830, vikt 37.6 g, bucklor, bruksslitage.
Silver Vas
VAS, silver, konad form med vågbandsbård, invändigt förgylld, efter design av Sven Arne Gillgren för GAB, Stockholm 1959, höjd 18.0 cm, vikt 411.9 g, smått slitage.
SOCKERRUSKA, silver, balusterform med festooner i relief, nyrokoko, svenska importstämplar, höjd 20cm, vikt 236,0 g, små bucklor, lock stängs inte helt, slitage.
BRUDKRONA, förgyllt silver, genombruten blomdekor, A Bergdahl, Göteborg, 1942, höjd 7,4 cm, vikt 72,9 g, mindre slitage.
Visa varaSilver Soppslev
BÅLSLEV, silver, träskaft, efter design av Eric Löfman för Markström, Uppsala, 1963, längd 30.0 cm, total vikt 105 g.
SKÅL, silver, på rund fotring, Heinz Deckert för CG Hallberg, Stockholm, 1953, diameter 15,5 cm, höjd 5,5 cm, vikt 238.0 g, obetydligt slitage.