Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/VS2, mindre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 40 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, längd 44 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant- samt rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 1,9 g.
ARMRING, 14K guld, blommotiv, 24 rundfasetterade och ovalslipade rubiner, 53 rosenslipade diamanter, inner diameter 5.6 cm, vikt 24,7 g, rubiner med mindre nagg och chip på faseterade kanter, några rubiner skadade och med inneslutning som når ytan.
CARMOSÉRING, platina, obehandlad ovalslipad rubin 1,05ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS1-SI, stl 17,0 mm, vikt 5,9 g, rubin med nagg på rondist, en diamant med inneslutning som når ytan, certifikat från Gemmological Certification Services, nummer 5776-3533.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,90 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 45 cm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 1 oval cabochonslipad smaragd ca 1,40 ct, 1 droppslipad smaragd, 4 mediumslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI-P1, längd hänge 3,7 cm, längd kedja 41.0 cm, vikt 8,7 g, cabochonslipad smaragd med synliga inneslutningar samt inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca W(H)/SI2, 8 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g.
RING, platina, odlad south sea pärla ca 10,5 mm, buttonformad, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Ca/SI, stl 20 mm, vikt 12,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 gammal- samt en briljantslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, 24 gammal-, åttkant- samt rosenslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 diamanter ca 1,66 ctv (50 br, 8 bag, 6 nav, 2 dropp, 2 prins), ca TW-TCr/VS, några SI, stift, vikt 6,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 2 briljanter ca 0,78 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,7 g, etui.
ARMBAND, 18K guld, 252 peridoter ca 35,00 ctv, längd 19 cm, vikt 60,7 g, ett fåtal stenar med skador, i övrig mindre nagg.