Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa/VS-SI, stift/clips, vikt 18,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant 0,84 ct, ca W(H)/SI1, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 14K, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, Ametist ca 11,7 ct, längd 4 cm, vikt 14,3 g.
ÖRHÄNGEN, 14K, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, Ametist ca 8,8 ct styck, längd 3 cm, vikt 17 g.
RING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, silver/platina, 5 carréslipade rubiner ca 0,08 ctv, 33 rosen- och gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, 1 diamant skadad, ankarkedja 43 alternativt 38 cm, lagningar, vikt 6,1 g, etui.
RING, 18K guld, 7 rubiner ca 1,00 ctv, 13 briljant- samt trapetsslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca W(H)/VVS2, HRD certifikat 15004737003, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv ca W/SI, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, stift.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, ca 7,2-7,4 mm odlade pärlor, längd 64 cm, lås 18K vitguld med smaragd ca 1,00 ct, rubin ca 0,50 ct (1 nagg och inneslutningar som når ytan), 9 åttkant- och 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 95,3 g.
PÄRLCOLLIER, South Sea pärlor (30 st) doserade 12 - 14 mm, odlade, längd 47 cm, silverlås, vikt 100 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 3,13 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMBAND, platina, 96 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv TW/VVS-VS, CG Hallberg Stockholm 1961, längd 18 cm, vikt 34,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, delvis rodinerat, 107 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, duva, längd 40 cm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,80 ctv, 24 briljanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, vikt 3,7 g, etui.
BROSCH, 18K guld, cancan danserska, 3 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, rosa och blå safirer, smaragder, vikt 20,3 g.