121 - 140 av 331
1...678...17 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016

Klubbad för

RING, 14K guld, safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 17 mm, vikt 8,9 g, slitna fasetter på safirerna, slitna fattningar

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, Agust Mikkov, Stockholm 1964, längd 20.0 cm, vikt 125,9 g.

Utrop: 40 000 kr

BERLOCKARMBAND, 18K guld, bismarcklänk med 10 berlocker bla snäcka med odlad pärla ca 2,2 mm, Nefertiti, palett med en blå sten och färgat glas, hjärta och jordglob med kalcedon klot, armband märkt Hallbergs, Köping, 1963, längd 19,2 cm, vikt 53,7 g, spricka i glas och kalcedon.

13 000 kr

Utrop: 14 900 kr

RING, platina, 5 rundfasetterade rubiner ca 1,50 ctv, 12 antikslipade diamanter ca 0,15 ctv stl 17.0 mm, vikt 4,7 g, något slitna klor, rubiner med nagg samt slitage på fasetterade kanter och rondist, några rubiner med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE/KEDJA, platina/14K guld, 3 mediumslipade diamanter, 1 åttkantslipad diamant, 2 rosenslipade diamanter, ca 0,49 ctv, ca W(H)/SI-P1, vikt 3,0 g, en diamant med 2 inverterade naturaler samt inneslutning som når ytan, åttkantslipad diamant med större nagg.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,51 ct, River(E)/SI2, HRD certifikat 16005817001, laserinskription, 92 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 68 000 kr

CARL M CHOR, brosch, silver, bärnsten, jugend, vikt 11,6 g

600 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 6,9 g.

ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K vitguld, 2 oval cabochonslipade turkoser, 2 ovalslipade, 20 trapetslipade, 22 briljanstlipade, 10 baguetteslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-PI, franska importstämplar, längd 4,6 cm, vikt 13,9 g, stift och klips, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct, TCr(I)/VS2, IGI certifikat F2C58312, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, W(H)/VS1, IGI certifikat F2C58347, 32 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 4,4 g, en diamant med skada.

Utrop: 12 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 4,9 g.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 1,6 g.

3 100 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 4,6 g.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 3,8 g.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 10,3 g, gravyr.

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 20 mm, vikt 3,6 g, gravyr.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.

6 300 kr

Utrop: 6 400 kr