Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
RING, 14K guld, safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 17 mm, vikt 8,9 g, slitna fasetter på safirerna, slitna fattningar
BERLOCKARMBAND, 18K guld, bismarcklänk med 10 berlocker bla snäcka med odlad pärla ca 2,2 mm, Nefertiti, palett med en blå sten och färgat glas, hjärta och jordglob med kalcedon klot, armband märkt Hallbergs, Köping, 1963, längd 19,2 cm, vikt 53,7 g, spricka i glas och kalcedon.
RING, platina, 5 rundfasetterade rubiner ca 1,50 ctv, 12 antikslipade diamanter ca 0,15 ctv stl 17.0 mm, vikt 4,7 g, något slitna klor, rubiner med nagg samt slitage på fasetterade kanter och rondist, några rubiner med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, platina/14K guld, 3 mediumslipade diamanter, 1 åttkantslipad diamant, 2 rosenslipade diamanter, ca 0,49 ctv, ca W(H)/SI-P1, vikt 3,0 g, en diamant med 2 inverterade naturaler samt inneslutning som når ytan, åttkantslipad diamant med större nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,51 ct, River(E)/SI2, HRD certifikat 16005817001, laserinskription, 92 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 6,9 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14K vitguld, 2 oval cabochonslipade turkoser, 2 ovalslipade, 20 trapetslipade, 22 briljanstlipade, 10 baguetteslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-PI, franska importstämplar, längd 4,6 cm, vikt 13,9 g, stift och klips, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct, TCr(I)/VS2, IGI certifikat F2C58312, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,64 ct, W(H)/VS1, IGI certifikat F2C58347, 32 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 4,4 g, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W(H)/SI-P, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 10,3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 20 mm, vikt 3,6 g, gravyr.