Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
COLLIER, förgyllt silver, 4 fasetterade ametister, pärlor, spår av svart emalj, längd 45 cm, svensk importstämpel, vikt 26,9 g, en pärla saknas.
ARMBAND, förgyllt silver, 8 fasetterade ametister, pärlor, spår av svart emalj, svensk import, säkerhetskedja, vikt 30,9 g.
RING, 18K guld, ametist ca 4,50 ct, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
LARS CASTMAN, bägare, silver, Vimmerby 1700-tal, höjd 10 cm, vikt 97,0 g, monogram, mindre bucklor.
HELALLIANSRING, platina, 46 trapetsslipade diamanter ca 9,20 ctv, ca TW/VVS, stl 15,25 mm, vikt 9,3 g, tre diamanter med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kunziter ca 5,61 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, W(H)/VS, stift, vikt 6,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, två rader, lås i 18K guld/vitguld med mörkblå safir ca 5,20 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd ca 40-42 cm, mindre nagg på ett fåtal av diamanterna.
ZORAB, ring, 18K roséguld, citrin och prasiolit, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, stl 17,75 mm, vikt 18 g.
COLLIER, 18K vitguld, 857 briljantslipade och 164 baguetteslipade diamanter ca 20,04 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 57,2 g, etui.
RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 8,6 ct, 11 vita stenar, stl 17 mm, vikt 6,2 g, en sten saknas.
RING, 18K vitguld, 30 svarta briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 13,7 mm, briljanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS, längd 9 cm, vikt 15,5 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2.0 ctv, ca TW(G)/VS2, 32 antik, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 4.0 cm, vikt 5,2 g, stift, snurrebussar saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0.93 ct, TW(G)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, Anchorcert, nummer 20027184.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,87 ctv (0,93 ct River(E)/SI och 0,94 ct TW(G)/VS2), London 1985, stl 17 mm, vikt 4,3 g, samt 2 Diamantcertifikat av Pagel-Theisen, nummer C5452-M129, C5512-A129.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, safir, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 13,9 g
RING, 14K guld, 3 antikslipade granater, ca 1,70 ctv, 2 antikslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TCr-CR(I-J)/VS-SI, stl 17.75 mm, vikt 3,1 g, klor saknas/skadade, en granat med inneslutning som når ytan samt skada under klo, resterande granater med mindre slitage på fasetterade kanter.