101 - 120 av 331
1...567...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016

Klubbad för

COLLIER, förgyllt silver, 4 fasetterade ametister, pärlor, spår av svart emalj, längd 45 cm, svensk importstämpel, vikt 26,9 g, en pärla saknas.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, förgyllt silver, 8 fasetterade ametister, pärlor, spår av svart emalj, svensk import, säkerhetskedja, vikt 30,9 g.

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, 9,62 ct, grön, trappslipad

850 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, 3 ljusrosa koraller, Stockholm 1982, stl 17,25+ mm, vikt 7,4 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, ametist ca 4,50 ct, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 7 600 kr

LARS CASTMAN, bägare, silver, Vimmerby 1700-tal, höjd 10 cm, vikt 97,0 g, monogram, mindre bucklor.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

HELALLIANSRING, platina, 46 trapetsslipade diamanter ca 9,20 ctv, ca TW/VVS, stl 15,25 mm, vikt 9,3 g, tre diamanter med mindre nagg.

Utrop: 62 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 kunziter ca 5,61 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, W(H)/VS, stift, vikt 6,8 g.

Utrop: 14 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, två rader, lås i 18K guld/vitguld med mörkblå safir ca 5,20 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd ca 40-42 cm, mindre nagg på ett fåtal av diamanterna.

Utrop: 20 000 kr

ZORAB, ring, 18K roséguld, citrin och prasiolit, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, stl 17,75 mm, vikt 18 g.

Utrop: 35 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 857 briljantslipade och 164 baguetteslipade diamanter ca 20,04 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 57,2 g, etui.

Utrop: 200 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 8,6 ct, 11 vita stenar, stl 17 mm, vikt 6,2 g, en sten saknas.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, 30 svarta briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 13,7 mm, briljanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS, längd 9 cm, vikt 15,5 g.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2.0 ctv, ca TW(G)/VS2, 32 antik, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 4.0 cm, vikt 5,2 g, stift, snurrebussar saknas.

Utrop: 138 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0.93 ct, TW(G)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, Anchorcert, nummer 20027184.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,87 ctv (0,93 ct River(E)/SI och 0,94 ct TW(G)/VS2), London 1985, stl 17 mm, vikt 4,3 g, samt 2 Diamantcertifikat av Pagel-Theisen, nummer C5452-M129, C5512-A129.

Utrop: 82 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, safir, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 13,9 g

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

RING, 14K guld, 3 antikslipade granater, ca 1,70 ctv, 2 antikslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TCr-CR(I-J)/VS-SI, stl 17.75 mm, vikt 3,1 g, klor saknas/skadade, en granat med inneslutning som når ytan samt skada under klo, resterande granater med mindre slitage på fasetterade kanter.

Utrop: 27 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca LBr(P)/SI2, engelska stämplar,stl 16,0 mm, vikt 3,6 g, inneslutning som når ytan, diamant något lös i fattning.

Utrop: 25 000 kr