Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9,2-9,4 mm, 2 gammal- samt 4 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, skruvmekanism, vikt 4,7 g, etui.
RING, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 5 blå safirer ca 0,60 ctv, stl 16 mm, vikt 9,0 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Hellströms, Stockholm 1996, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
GIFTRING, 18K guld, emalj, troligen C.F. Hultbom, Stockholm ca 1800-talets mitt, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g, aningen skev, gravyr.
GUSTAF MÖLLENBORG, hänge/kedja, 18K guld, orientaliska halvpärlor, medaljong, Stockholm 1875, vikt 19,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,32 ct, ca TCr(I)/SI1, ankarkedja 38/40 cm, vikt 2,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN i 18K guld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS2, svagt sliten kulett, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TCr(I)/VS2 (sliten kulett), 13 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, 40/41 cm lång ärtlänkskedja, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K guld, briljant ca 0,45 ct, ca Ca-LY/VVS, ärtlänkskedja 40 cm (alt 41 cm), vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0.18 ct, enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,305 ctv, enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, slitna svenska stämplar, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, en 0.03 ct diamant med skada på undersida.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,27 ct, ca W(H)/VS, längd 42 cm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g, nagg hos diamanterna.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 briljanter ca 2,43 ctv, ca TW-W/VS, längd 16,5 cm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 vita opaler, kransar av rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift, vikt 2,7 g.