Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
BESTICKSERVIS, 48 delar, Prins Albert, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, GAB Stockholm 1960/70-tal, vikt 2522.8 g.
BESTICKSERVIS, 36 delar, Chippendale, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, GAB Eskilstuna 1990-tal, vikt 1802,7 g.
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 5,0 x 3,1 cm, 89 briljanter ca 3,84 ctv, varav mittsten 0,40 ct, River(D)/VVS2, GIA inskription 3165487979, övriga briljanter ca River/IF-VVS, vikt 17,6 + 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 rubiner ca 1,00 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 7 blå safirer ca 2,00 ctv, 6 diamanter ca 0,03 ctv, längd 38 cm, vikt 7,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 80 briljanter ca 2,90 ctv, ca TW-W/VS, längd 19,5 cm, vikt 44,7 g.
BRÖLLOPSBÄGARE, silver, i form av renässans mö med skål till väders, otydliga stämplar möjligen , Hanau, Tyskland, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal, höjd 15.0 cm, vikt 121,2 g, buckla på fotring, slitage.
DIAMANT, 1,20 ct, smaragdslipad, W(H)/VVS2, förseglad, HRD certifikat nr 15039596008.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/VS, stift, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljante ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
TRESTENSRING, Platina, smaragd, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE/BROSCH, 14K guld, pärlemor, 7 gammalslipade diamanter ca 0,14 ctv, diameter 3,5 cm, vikt 12,5 g, spricka i pärlemor.
ARMRING, 18K guld, blå safirer ca 4,35 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 57x50 mm, vikt 26,9 g.
RING, 18K guld, 15 blå safirer ca 0,80 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct stl 18,25 mm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade mabépärlor ca 12,5 mm i diameter, stift, vikt 7,7 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, 3 orientaliska halvpärlor, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1919, ca 5,5x3,5 cm, vikt 12,5 g.