Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin 1,88 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 droppformade cabochonslipade smaragder, 14 medium och åttkantsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-CR (I-J)/SI-P1, längd 3,8 cm, vikt 6,8 g, stift, smaragder med nagg, synliga inneslutningar och inneslutning som når ytan, diamanter med nagg på fasetterade kanter, 1 diamant med inneslutning som når ytan.
ARMBAND, 18K vitguld, genombrutna rektangulära länkar, 141 antik och åttkanslipade diamanter ca 1,40ctv, ca TCr-CR(I-K)/SI-P1, fransk stämpel, längd 17,0 cm, vikt 12,4 g, nagg, några diamanter med ineslutningar som når ytan, 2 diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld/platina, 26 antik och kuddslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TCr(H-J)/SI enstaka P1, millegrain dekoration, längd 3.0 cm, vikt 7,0 g, krok, några diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, platina/18K vitguld, 1 gammal/mediumslipad diamant ca 1,70 ct, ca CR(K)/SI2, 10 briljantslipade diamanter ca 1.00ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, något slitna klor.
BROSCH, silver, stjärna, odlad pärla ca 6,15 mm, 30 antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W(H)-CA(M)/ VS-P, 147 rosenslipade diamanter, längd 5,4 cm, vikt 21,0 g, några diamanter med nagg/chips samt inneslutningar som når ytan.
COLLIER, silver, ovalslipad peridot ca 17,25 ct, 10 gammal/antikslipade diamanter, 6 åttkantslipade diamanter, ca 0,52 ctv, ca W(H)-TCr(I) /VS-SI, 27 rosenslipade diamanter, längd hänge 4,9 cm, längd kedja 46,6 cm, vikt 11,3 cm.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, bergskristall, 2 droppslipade safirer, 6 triangelslipade gula safirer, 28 diamanter ca 0,55 ctv ca W(H)/VS-P, London stämplar för 1986, längd 4,5 cm, längd hänge 4,6 cm, längd kedja 41,9 cm, vikt 18,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 1 smaragdslipad citrine ca 18,85 ct, längd 49,1 cm, vikt 16,7 g.
COLLIER, 14Kvitguld, odlad pärla ca 6,75 mm, 2 antikslipade diamanter ca 0,04ctv, ca W(H)/SI, 41 rosenslipade diamanter, millegrain dekoration, omkring 1915, längd hänge 4,6 cm, längd kedja 41.0 cm, etui, senare pärla, tennlödningar på baksida.
ARMBAND, 18K vitguld, genombrutna navettelänkar, millegrain dekor, 61 gammal och mediumslipade diamanter ca 3,45 ctv, ca CR(J-K)/SI med några enstaka PI, fransk stämpel, längd 15,9 cm, vikt 19,6 g, några diamanter med större nagg samt inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, platina, 1 modifierad kuddslipad diamant ca 2.60ct, ca Light Yellow/SI, 3 antik och åttkantslipad diamanter ca 0,50ctv, ca W(H)/SI, längd hänge 2,2 cm, längd kedja 42,6 cm, vikt 6,4 g, nagg på rondister.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 40 navetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 17,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18/14K vitguld, onyx, 12 antikslipade och mediumslipade diamanter ca 3,45 ctv (2 antikslipade diamanter ca 1.20 & 1.70 ct, ca CA(M- N)/SI1-2), samt 62 rosenslipade diamanter, längd 5,7 mm, vikt 10,0 g, krokar, etui, en diamant med större nagg vid rondisten, tennlödningar på baksida.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCa/VS-SI, krokar, vikt 2,7 g, en diamant med skada.