301 - 320 av 331
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 7 500 kr

HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 9 100 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin 1,88 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 11 200 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld, 2 droppformade cabochonslipade smaragder, 14 medium och åttkantsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-CR (I-J)/SI-P1, längd 3,8 cm, vikt 6,8 g, stift, smaragder med nagg, synliga inneslutningar och inneslutning som når ytan, diamanter med nagg på fasetterade kanter, 1 diamant med inneslutning som når ytan.

Utrop: 49 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, genombrutna rektangulära länkar, 141 antik och åttkanslipade diamanter ca 1,40ctv, ca TCr-CR(I-K)/SI-P1, fransk stämpel, längd 17,0 cm, vikt 12,4 g, nagg, några diamanter med ineslutningar som når ytan, 2 diamanter med skador.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18K guld/platina, 26 antik och kuddslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TCr(H-J)/SI enstaka P1, millegrain dekoration, längd 3.0 cm, vikt 7,0 g, krok, några diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 88 200 kr

CARMOSÉRING, platina/18K vitguld, 1 gammal/mediumslipad diamant ca 1,70 ct, ca CR(K)/SI2, 10 briljantslipade diamanter ca 1.00ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, något slitna klor.

Utrop: 62 000 kr

BROSCH, silver, stjärna, odlad pärla ca 6,15 mm, 30 antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W(H)-CA(M)/ VS-P, 147 rosenslipade diamanter, längd 5,4 cm, vikt 21,0 g, några diamanter med nagg/chips samt inneslutningar som når ytan.

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, silver, ovalslipad peridot ca 17,25 ct, 10 gammal/antikslipade diamanter, 6 åttkantslipade diamanter, ca 0,52 ctv, ca W(H)-TCr(I) /VS-SI, 27 rosenslipade diamanter, längd hänge 4,9 cm, längd kedja 46,6 cm, vikt 11,3 cm.

Utrop: 27 000 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, bergskristall, 2 droppslipade safirer, 6 triangelslipade gula safirer, 28 diamanter ca 0,55 ctv ca W(H)/VS-P, London stämplar för 1986, längd 4,5 cm, längd hänge 4,6 cm, längd kedja 41,9 cm, vikt 18,1 g.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, 1 smaragdslipad citrine ca 18,85 ct, längd 49,1 cm, vikt 16,7 g.

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, 14Kvitguld, odlad pärla ca 6,75 mm, 2 antikslipade diamanter ca 0,04ctv, ca W(H)/SI, 41 rosenslipade diamanter, millegrain dekoration, omkring 1915, längd hänge 4,6 cm, längd kedja 41.0 cm, etui, senare pärla, tennlödningar på baksida.

Utrop: 16 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, genombrutna navettelänkar, millegrain dekor, 61 gammal och mediumslipade diamanter ca 3,45 ctv, ca CR(J-K)/SI med några enstaka PI, fransk stämpel, längd 15,9 cm, vikt 19,6 g, några diamanter med större nagg samt inneslutningar som når ytan.

Utrop: 49 000 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, 1 modifierad kuddslipad diamant ca 2.60ct, ca Light Yellow/SI, 3 antik och åttkantslipad diamanter ca 0,50ctv, ca W(H)/SI, längd hänge 2,2 cm, längd kedja 42,6 cm, vikt 6,4 g, nagg på rondister.

Utrop: 82 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 40 navetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 17,7 g.

Utrop: 60 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18/14K vitguld, onyx, 12 antikslipade och mediumslipade diamanter ca 3,45 ctv (2 antikslipade diamanter ca 1.20 & 1.70 ct, ca CA(M- N)/SI1-2), samt 62 rosenslipade diamanter, längd 5,7 mm, vikt 10,0 g, krokar, etui, en diamant med större nagg vid rondisten, tennlödningar på baksida.

Utrop: 165 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCa/VS-SI, krokar, vikt 2,7 g, en diamant med skada.

Utrop: 6 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,82 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 4 600 kr