Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2016
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade lila/rosa tonade pärlor, oval form, ca 12 x 10,50 mm, 2 smaragdslipade blå safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 3 cm, vikt 7,5 g, krokar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,12 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VVS2, stl 17,25+ mm, Göteborg 1974, vikt 3,4 g, etui.
ANTIK KEDJA, 18K guld, ärtlänk, längd ca 72 cm, låset stämplat Stockholm 1848, vikt 18,1 g, gravyr AL på låset.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/P1, längd 17 cm, vikt 11,5 g
ALLIANSRING, 18K guld, 11 flandersslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, formpressade med rocaille motiv, rokokostil, 1900-tal, svenska importstämplar, höjd 17 cm, total vikt 778,4 g, fylld fot, smärre bruksslitage.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 14K, vitguld, briljant ca 0,35 ctv, TW(F), 8 brilj. 0,40 ctv stl. 17,25 mm, 0,35 har mindre skada vid rondisten, i övrigt små inneslutningar, vikt 4,8 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade. 4 - 8 mm, lås i silver, längd 58 cm, originaletui, kvitto.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin 1,19 ct, baguette- samt briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, lila spinell 3,35 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Guldvarufabriken, Helsingborg 1982, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.
ENGELBERT, armring, platina, blå safir ca 1,00 ct, odlad pärla ca 6,8 mm, design Stigbert, Stockholm 1959, 6 x5 cm, vikt 25,6 g.