Avslutad | Klockor – Lördag 4 juni 2016
LONGINES, Dolce Vita, Ref nr. L5.155.5.87.7, Boett nr. 33651083, damur, 19,8 x 24,5 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. L600121445, ca 2008.
J.C.B, fickur, 52 mm, savonett, boett nr. 142279, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, kedja i gulmetall, etui.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 6694520, Boett nr. 7554664, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1927, tygpåse, etui.
OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 265, Serie nr. 11862782, CK 2536, Boett nr. 2536-8, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1949.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 394/MMVIII, herrur, 41 mm, stål, automatiskt, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, mars 2011, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 178, Ref nr. L5.155.6.16.2, Boett nr. 33088908, damur, 20 x 24,5 (30) mm, 18K guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i doublé, cert, oktober 2006, box, ytterkartong.
JAEGER-LECOULTRE, Reverso Classique, Cal 608, Serie nr. 2286984, Ref nr. 261.81.10, Boett nr. 260.8.08, damur, 19,5 x 29 (33) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, maj 2006, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA, fickur, 47 mm, Serie nr. 2167889, Boett nr. 2126817, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51 mm, savonett, Cal 527, Boett nr. 4402, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1941.
TISSOT, damur, 24 mm, Ref nr. T71.3.115.21, Boett nr.H635.330, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, juli 2011, box.
JAEGER-LECOULTRE, damur, 17,5 x 17,5 mm, Serie nr. 1428902, Boett nr. 1636, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk i 18K (skadad), längd 170-180 mm, totalvikt 34,4 gram, 1966.
FICKUR, 43 mm, Boett nr. 6247, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mynträffling, bucklor, ca 1880.
LEXUS, IS 200, kronograf, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, månfas, integrerat gummiband, vklås, ca 1998, box. Limiterad och numrerad (Nr. 0836/1000).
SEIKO, herrur, 39 mm, Cal 7005A, Serie nr. 1N1147, Boett nr. 7005-8052, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1971, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Royal, Ref nr. 6444, Serie nr. 333705, Cal 1210, Verk nr. N80805, Boett nr. 6444, herrur, 32 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, tillverkad fjärde kvartalet 1957, metallänk ej original.
BREITLING, Emergency, Chronometre, Cal 56, Verk nr. 336481, Serie nr. 93, Ref nr. J56321, herrur, 43 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, analog/digital, Professionallänk I, viklås, Ref nr. 862/J, totalvikt 306,6 gram, verktyg, bruksanvisning, VHS-kassett, testutrustning, servad januari 2014, cert, juli 2002, box, väska.
CERTINA, DS Spel, Ref nr. 322.7155.49, Boett nr. TKP-JA-10096, damur, 24 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, diamanter på boetten (10 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 51033, ca 2006.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 31870887, Ref nr. ST 166.0041, Boett nr. 166.041, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969.
LONGINES, fickur, 51,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3773421, Boett nr. 3773421, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1919.