Avslutad | Klockor – Lördag 4 juni 2016
CARTIER, Panthère VLC, Cal 66, Boett nr. 166920 / 20860, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, integrerad originallänk (2-radig), viklås, ca 1990.
CERTINA, DS Prime, Ref nr. C004.310.11.117.00 Boett nr. 12BC0371191, damur, 25 x 27 (40) mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. C004310 A-TTS-BC, cert, juli 2014, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 52 mm, savonett, Cal 53 (H6 1/2), Serie nr. 369084, Boett nr. 401516, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, bucklor, ca 1906.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 168622, Serie nr. Y869242, Cal 2235, Verk nr. A 1380590, Boett nr. 2260, midsize, 35 mm, stål/platina, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78750-AD4, cert, maj 2004, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Cal 28-16, Ref nr. 7110.026, Boett nr. 218860, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
ORANO Watch Co, s.k "Claw Lugs", herrur, 34,5 mm, Cal Felsa 1560, Boett nr. 35549/2305, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC ORC (Ocean Race Chronograph), "VW Edition II", Serie nr. 778, herrur, 40 mm, digital, stål/titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, januari 2014, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS), Serie nr. EEM7077, Ref nr. WAF1414.BA0812, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA046-X-L6/3108 X, cert, november 2009, box, ytterkartong.
Klockor Swatch
SWATCH, "Historical Olympic Games Collection", Nr. 1821/9999, 3:dje utgåvan, 9 st. klockor med olympiskt motiv, quartz (går ej), cert, november 1994, box, ytterkartong.