Avslutad | Klockor – Lördag 4 juni 2016
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1164, Verk nr. 81601493, Serie nr. 81601493, PIC nr. 2598.80.00 (2599.80.00), Ref nr. ST 378.0514, Boett nr. 178 0514, kronograf, herrur, 41,50 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr.1504/826, cert, juli 2006, box, ytterkartong.
LONGINES, damur, 18,5 mm, Cal 410, Serie nr. 14495178, Boett nr. 7650 4, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1967.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 36,5 mm, Cal 89, Serie nr. 1385091, Boett nr. 1397271, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, ca 1956.
BORE, fickur, 51 mm, savonett, Cal 60, Boett nr. 9513/15, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, buckla, ca 1930.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 43 mm, Cal 315 (15 stenar, 12 size), Serie nr. 25869867, Boett nr. 112461, 14K vitguld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1923.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. K236747I, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1928, läderpåse.
FICKUR, 49 mm, savonett, Boett nr. 367681, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1935.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 99738 / 70, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1925.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 57227286, PIC nr. 1277.10.00, Ref nr. DB 895.1201, Boett nr. 895.1201, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (38 st, TW/VVS, ca 0,42 ctv), intregerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, cert, mars 2002, box (ej komplett).
Klockor Corum
CORUM, Admirals Cup Chronograph 44, Chronometer, Cal SW 002/CO 285 (Base ETA 2892-A2), Verk nr. 590617, Serie nr. 1690149, Ref nr. 985.630.20, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2006, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 485, Serie nr. 29547232, Boett nr. 7-4044/1211, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 33,6 gram, ca 1969, box.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Don Giovanni Cosi Grande, Cal RW 7200 (ETA 2892-A2), Ref nr. 14885, Serie nr. S004348, kronograf, herrur, 37 x 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, ca 2006, box.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Cal 1731, herrur, 30,5 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, integrerad originallänk i 18K vitguld, längd 160-165, totalvikt 51,3 gram, ca 1980.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 50925/5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.
LONGINES, damur, 17x17 mm, Cal 13.15 V, Serie nr. 12389981, Boett nr. 7380 2/169, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono, Cal 080/TEEV, Verk nr. 518054, Serie nr. D 0320, Ref nr. DG 42 GV CH, kronograf, herrur, 42 mm, titan/18K guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, integrerat gummiband, originalspänne i 18K guld, cert, december 2008, box, ytterkartong.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 175 A, Ref nr. W51011Q3, Boett nr. 185427CE / 2465, midsize, 30,4 x 25,05 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 59361, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, chatelaine i gulmetall, nyckel, etui (A.G.Dufva).
LONGINES, Dolce Vita, Ref nr. L5.155.4.93.6, Boett nr. 31771088, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas (skadat), liten sekundvisare, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), urverk ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. 27634, ca 2000, box.