Avslutad | Klockor – Lördag 4 juni 2016
Klockor Vulcain
VULCAIN, Nautical Seventies, Cal V-10, Ref nr. 100159.081L, Boett nr. 100159.081, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, alarm, vridbar innering, ca 2015, metallänk ej original. Limiterad och numrerad (Nr. 099/300).
Klockor Alpina
ALPINA, Geneve, Pilot Manufacture, Worldtimer, Cal AL 718, Ref nr. AL-718B4S6, Boett nr. AL718X4SP6, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, världstider, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2015, Limiterad och numrerad (Nr. 0367/8888).
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Index, Cal FC 303, Serie nr. 1922263, Boett nr. FC303X6B24/6, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2015.
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Index, Cal FC 303, Serie nr. 2160475, Boett nr. FC-303X6B24/6, herrur, 43 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Nautical Heritage, Cal V-10, Serie nr. 2644294, Boett nr. 100152.080L, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm, läderband, originalspänne, ca 2015. Limiterad och numrerad (Nr. 0193/1961).
Klockor Alpina
ALPINA, Geneve, Pilot, Cal AL-525, Boett nr. AL-525X3SP6, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2015. Limiterad och numrerad (Nr. 0194/8888).
CARTIER, Tortue, Perpetual Calendar, Cal 9422 MC (700), Verk nr. 930, Serie nr. 113 / 3465A, Ref nr. W1580045, Boett nr. 3465A, herrur, 45,6 x 51 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, glasbaksida, läderband, viklås (18K guld), cert, april 2013, box.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Laureato, EVO 3, Cal 33C0 (GP3300), Verk nr. 03032, Serie nr. 456, Ref nr. 8018, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, ca 2004.
BREITLING, for Bentley, Flying B No 3, Chronometer, Cal 16 (ETA 2892 A2), Verk nr 2286033, Serie nr. 2286033, Ref nr. A16362, Boett nr. 4307 B3, herrur, 34,5 x 39 (51,4) mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, liten sekundvisare, MOP (index), originallänk, viklås, Ref nr. 2407/984A, ca 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, for Bentley, Mark VI, Compl. 19, Cal 19 (ETA 2824), Verk nr. 2381587, Serie nr. 2381587, Ref nr. P19362, Boett nr. 4907B4, kronograf, herrur, 42 mm, stål/platina, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, viklås, ca 2007, box (skadad), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. L323097, Cal 2135, Verk nr. 1152463, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510D-N/568, ca 1988.
JAEGER-LE COULTRE, Albatros, herrur, 34,5 mm, Cal 888, Verk nr. 2403290, Serie nr. 1682928, Boett nr. 145.302.5.3, stål/guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, gravyr, integrerad originallänk, viklås, servad oktober 2015, cert, december 1987, ställpinne.
CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 60977 / 5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, servicepåse.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Ref nr. W51007Q4, Boett nr. 2384 316159CD, damur, 20,3 x 25,35 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 2004, servicepåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69173 Serie nr. 9017261, Cal 2135, Verk nr. 352350, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-J7/468, ca 1986.
OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 601, Serie nr. 32642537, Ref nr. BA 131.541, Boett nr. 1181 / 131.541, 18K guld, manuell, plexiglas, logotype på urtavla, skadad urtavla, gravyr, originalspänne i doublé, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17520169, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-2 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Serie nr. 54906258 , PIC nr. 2583.80.00, Ref nr. SU 796.1503, Boett nr. 596.1503, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk (OBS: längd 145 mm), viklås, Ref nr. 6501/827, ca 1997.
OMEGA, frackur, 44 mm, Cal 601, Serie nr. 21628572, Ref nr. CK 1706, Boett nr. 1706, stål, ankargång, skadad urtavla, ca 1964, fickurskedja i vitmetall.