Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 juni 2016
Klockor Revue Thommen
REVUE, "Palmér, Bollnäs", fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1537805, silver (800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1925, fickurskedja i metall.
Klocktillbehör Fickur
ETUI, till fickur, "A-B Sparkontosystemet, Örebro", brunt, 75 x 103 x 27 mm, skadat.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 56 mm, savonett, Cal Crescent Street (21 stenar, 18 size), Serie nr. 7817335, Boett nr. 6281160, doublé, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, mönster, bucklor, ca 1896, fickurskedja i metall.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 58,5 mm, Cal 215 (7 stenar, 18 size), Serie nr. 9434408, Boett nr. 5643049, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1902, fickurskedja i metall.
CERTINA, Argonaut 285, Boett nr. 825.1285.25, damur, 28 mm, doublé, manuell, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
FICKUR, 50,5 mm, Serie nr. 655479, Boett nr. 655479, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925, fickurskedja i metall, läderpåse.
FICKUR, 51 mm, Serie nr. 320239, Boett nr. 320239, silver (800), ankargång, skadad urtavla, glas skadat, bucklor, ca 1920, fickurskedja i metall.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 65151, silver (800), cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890, kedja i doublé.
CERTINA, systerur, 32 mm, Cal 17-36, Boett nr. 824.3771.25, doublé (20 micron), manuell, plexiglas (skadat), monogram, ca 1970, kedja i metall.
Klockor Svalan
SVALAN, fickur, 50 mm, Boett nr. 3169890, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925, fickurskedja i metall, läderpåse.
LUCERNE, Digital, herrur, 40 x 41 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1970.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, till Rolex herrur, Presidentlänk, 18K guld, bredd 16 mm, passar sexsiffrig referens, inklusive skruv.
LONGINES, damur, 25 mm, Serie nr. 7067299, Ref nr. 257, Boett nr. 23245, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad krona / kronhals, gravyr, läderband, ca 1947.
LOYAL, herrur, 31 mm, Boett nr. 63-0085, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
HELSA, Super De Luxe, Boett nr. 4348, herrur, 34 x 34 (41) mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt krona/kronhals, läderband, ca 1970.
Klockor Titus
TITUS, herrur, 34 mm, Boett nr. 540 C, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
SEIKO, herrur, 38 mm, Cal 6109, Serie nr. 504401, Boett nr. 6109-8009-P, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1975.
TISSOT, Antimagnetique, Cal PC 27, Serie nr. 1494801, Boett nr. 1410099, herrur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1944, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 17.5,, Serie nr. 1388518, Boett nr. 1393756, damur, 26,5 mm, stål, manuell,plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, buckla, ca 1943.